Zwolnienie lekarskie, z którego mogą skorzystać osoby pracujące jest nie tylko ze względu na własną chorobę. Otóż, żyjąc w większym gospodarstwie domowym, np. z rodzicami, teściami i dziećmi, prawo przewiduje zwolnienie lekarskie na chorego członka rodziny. Jak z tego skorzystać?
Opieka nad chorym członkiem rodziny
Zgodnie z prawem, w naszym kraju istnieje możliwość skorzystania z e-Zwolnienia, które będzie wykorzystane na opiekę nad chorym członkiem rodziny. Dotyczy to sytuacji jednorazowych, np. gdy dziecko wyląduje w szpitalu, a także w przypadku poważnych schorzeń, czy przewlekłych chorób. Aby otrzymać e-Zwolnienie na chorego członka rodziny, należy zgłosić się do lekarza i najczęściej jest to lekarz rodziny, czy inny specjalista. Należy wykazać, że w gospodarstwie domowym nie ma innego, dorosłego członka rodziny, który mógłby sprawować opiekę nad chorym. Dodatkowo należy przedstawić informację o wspólnym gospodarstwie domowym.
Prawo do zasiłku
Każdy pracujący na umowę o pracę rodzic/opiekun, ma prawo do zasiłku w ramach opieki nad chorym członkiem rodziny. Dotyczy to również osób zatrudnionych na umowę zlecenie, z tym, że muszą oni koniecznie zgłosić chęć objęcia dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Dzięki temu zyskają prawo do otrzymania e-Zwolnienia na chorego członka rodziny, czy na siebie samego w przypadku choroby. Zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wynagrodzenia obliczanego na podstawie średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy.
Lekarz, czy lekarz online – który wystawi e-Zwolnienie?
Prawo do wystawienia e-Zwolnienia ma każdy lekarz, który posiada stosowne uprawnienia z ramienia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nie ma, więc znaczenia, czy to wizyta gabinetowa, czy konsultacja online na haloDoctor, lekarz e-Zwolnienie na chorego członka rodziny wystawi, jeśli ma uprawnienia. Konsultacja medyczna jest niezbędna do otrzymania e-Zwolnienia i takiej konsultacji może udzielić lekarz dyżurujący w szpitalu, lekarz dentysta, lekarz specjalista i lekarz POZ.