Stres, sport, kawa… Jaki jest ich rzeczywisty wpływ na wysokie ciśnienie krwi?

4 czerwca 2021

Podczas gdy lekarstwa pozostają najlepszą metodą obniżania ciśnienia krwi, zdrowy styl życia  odgrywa bardzo ważną rolę. Odpowiednia dieta przy nadciśnieniu tętniczym to jedna z najbardziej skutecznych metod leczenia tej choroby.

Jakie czynniki powinny być brane pod uwagę?

  1. Napoje gazowane zwiększają ciśnienie krwi. Prawda czy fałsz?

Prawda. Badanie francuskich badaczy wykazało, że ryzyko wystąpienia nadciśnienia wzrosło o 10% u tych, którzy pili więcej niż pięć puszek napoju dziennie. Każda dodatkowa puszka słodkiego, gazowanego napoju wiąże się ze wzrostem zarówno ciśnienia skurczowego (1,6 mmHg) jak i rozkurczowego (0,8 mmHg). Osoby pijące słodkie napoje mają bardzo często nadwagę, która związana jest z zaburzeniami pracy układu naczyniowo-sercowego.

  1. Ucięcie sobie drzemki chroni serce. Prawda czy fałsz?

Prawda. Już 15-minutowa drzemka o 30 proc. zmniejsza ryzyko zachorowań na choroby układu krążenia. Według badań zaprezentowanych na kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, spanie przez 15 minut w ciągu dnia obniża ciśnienie krwi. Niższe ciśnienie po drzemce utrzymuje się nie tylko w ciągu dnia, ale i w nocy, podczas snu. Popołudniowy relaks, ma korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, gdyż przyspiesza jego powrót do normalnego funkcjonowania po stresie w pracy, na jaki jesteśmy narażeni każdego dnia.

  1. Unikać kawy? Prawda czy fałsz?

Fałsz. Kofeina może powodować tachykardię, ale nie podnosi ciśnienia krwi. Co więcej, kawa, a także herbata, obniżają poziom ciśnienia tętniczego krwi. Takie działanie jest prawdopodobnie związane z zawartymi w nich flawonoidami, które wykazują właściwości naczyniorozszerzające. Dlatego wolno pić mała czarną, ale oczywiście z umiarem… Nie więcej niż 4 filiżanki dziennie. Jeśli zamiast kawy wybierzemy herbatę, również najlepiej zdecydować się tylko na 3-4 filiżanki naparu dziennie.

  1. Stres zwiększa ciśnienie. Prawda czy fałsz?

Prawda. Powtarzający się stres zarówno ostry, jak i przewlekły może doprowadzić do wystąpienia nadciśnienia tętniczego. W obliczu stresu organizm uwalnia do krwiobiegu adrenalinę i kortyzol, dwa hormony, które powodują kurczenie się naczyń i szybsze bicie serca.  Przyspieszając rytm serca, podnosząc ciśnienie krwi i zwężając naczynia krwionośne. Im więcej stresów przeżywamy, tym bardziej nasze serce i naczynia są obciążone.  Reakcja ta jest przejściowa, po zakończeniu stresującej sytuacji ciśnienie wraca do swojej zwykłej wartości.

  1. Nadciśnienie i sport? Prawda czy fałsz?

Tak! 20 minut aktywności fizycznej dziennie, trzy razy w tygodniu, pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Ale nie możesz zerwać się z kanapy na squasha. Codzienny spacer pomoże sercu sprawniej pompować krew i efektywniej dotlenić komórki ciała. Im żwawszy spacer, tym jego efekty będą szybciej widoczne. Musisz zaczynać stopniowo, najlepiej wybrać zajęcia wytrzymałościowe, takie jak pływanie, bieganie czy jazda na rowerze.  U wszystkich dorosłych w każdym wieku zaleca się ≥ 150 minutowy wysiłek o umiarkowanej intensywności tygodniowo lub 75-minutowy intensywny. W celu uzyskania dodatkowych korzyści u zdrowych dorosłych zaleca się stopniowe zwiększanie tlenowego wysiłku fizycznego o umiarkowanej intensywności do 300 min/tydzień lub 150 min intensywnego,

Aktywność fizyczna stymuluje i zmiękcza tętnice. Po trzech do sześciu miesiącach, pierwszy odczyt ciśnienia krwi może być obniżony o 0,7 punktu, a drugi o 0,5 punktu. Bonus, który trwa tak długo, jak długo nadążasz za tempem!

  1. Utrata wagi pomaga kontrolować nadciśnienie. Prawda czy fałsz?

Prawda. Aż 30-65 proc. chorych na nadciśnienie tętnicze to osoby otyłe .Stosowanie i przestrzeganie diety jest bardzo ważne nie tylko u osób z nadciśnieniem tętniczym, ale także u ludzi zdrowych lub chorujących na inne przypadłości.  Dietetycy obliczyli, że zmniejszenie masy ciała o 10 kg pozwala obniżyć ciśnienie krwi o 10-20 mmHg. Otyłość przebiegająca wraz z nadciśnieniem tętniczym może mieć także wpływ na układ sercowo-naczyniowy, powodując przerost lewej komory serca, chorobę niedokrwienną czy choroby naczyń wieńcowych. Najbardziej niebezpieczną jest otyłość brzusznaZgromadzona tkanka tłuszczowa wydziela angiotensynę, która powoduje wzrost ciśnienia tętniczego krwi a także zmniejsza wrażliwość tkanek na insulinę.

Ważne: Możesz zmierzyć obwód talii: nie powinien on być większy niż połowa twojego wzrostu w centymetrach.

 

  1. Czosnek i potrawy bogate w potas są sprzymierzeńcami ciśnienia. Prawda czy fałsz?

Prawda. Spożywany regularnie czosnek obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko zawału serca czy wylewu krwi do mózgu. Czosnek zapobiega bowiem zaleganiu cholesterolu w ścianach tętnic i powstawaniu zakrzepów. Na podstawie dotychczasowych badań naukowych zaobserwowano, że stosowanie diety bogatej w potas wpływa również na obniżenie ciśnienia krwi. Najlepiej przyswajalne są pierwiastki zawarte w naturalnych produktach., takich jak suche nasiona, fasoli, otręby, rodzynki, migdały, kasza gryczana. Optymalnie zaleca się spożywanie ich 4 razy dziennie

  1. Sól i nadciśnienie nie idą w parze. Prawda czy fałsz?

Prawda. Nie wystarczy zdrowo się odżywiać, żeby uniknąć nadciśnienia tętniczego krwi, trzeba przede wszystkim spożywać mniej soli. Nadmierne spożycie soli zwiększa objętość płynu, w którym zanurzone są komórki, powodując wzrost ciśnienia krwi. Lekarze zalecają, aby nie jeść więcej niż 6 gramów soli dziennie. Najlepiej usunąć solniczkę ze stołu i uważać na sól ukrytą w produktach spożywczych. Gdyby ludzkości udało się ograniczyć spożycie soli do zalecanego poziomu, wśród pacjentów z nadciśnieniem zdarzałoby się o 14% mniej zgonów wywołanych udarem mózgu i o 9% mniej z powodu choroby niedokrwiennej serca.